Keskusliitto kannattaa huoneistotietojärjestelmän jatkokehittämistä. Esimerkiksi täysin kattavaa tilastoa kauppahinnoista ei tällä hetkellä ole saatavilla, ja taloyhtiötieto on hyvin hajanaista. Välitysalan kannalta luotettavien taloyhtiötietojen saannin sujuvoittaminen on olennaisinta ja palvelee koko yhteiskunnan etua. Keskusliitto pitää erityisen tärkeänä tulevan huoneistotietojärjestelmän tietojen helppoa hyödynnettävyyttä ammattimaisessa toiminnassa. Lue koko lausunto täältä.
Aiheeseen liittyvää
KVKL:n lakivaliokunta tiedottaa: Asuntoesittelyjen kuvaaminen tai kuuntelu toimeksiantajan toimesta
Kentällä on toisinaan ilmennyt tilanteita, joissa toimeksiantaja on eri syistä kuvannut tai kuunnellut myyntikohteessa pidettäviä esittelyjä. Kuvaaminen/kuuntelu on voinut tapahtua esimerkiksi asunnossa olevan valvontajärjestelmän tai kameran kautta.
Marraskuun 2025 asuntokauppakatsaus: Asuntojen hinnat laskivat – pääkaupunkiseudun kauppamäärät kasvussa
Asuntojen hintojen lasku jatkui marraskuussa. ”Nyt on jo selvää, että asuntojen hinnat kehittyivät negatiivisesti vuonna 2025. Kiinnostavaa asuntomarkkinatilanteessa on kuitenkin asuntokauppamäärien nousu koko maassa kuluvana vuonna ja erityisesti pääkaupunkiseudun sekä kehyskuntien asuntokauppamäärien vahva kasvu”, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa.